NEASTYRANEWS.GR
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

«Αυλαία» στη σεζόν με τεσσάρα για τον Παναθηναϊκό

Άρθρο με πληροφορίες από real.gr

ΟΠΩΣ… ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 4-0 ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 30Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑΣ «ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΣ» ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΙΟΛΑΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς και, πρακτικά, το… κατάφερε μάλλον εύκολα αφού σε αυτό συνέβαλλε και η διάθεση του Παναιτωλικού να παίξει ανοιχτά! Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Κάτσε ανατράπηκε από τον Άργκους και ο διαιτητής Τζήλος υπέδειξε την παράβαση. Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε αλλά ο Μακέντα… βιάστηκε να μπει στην περιοχή και διατάχθηκε επανάληψη. Ο Χατζηγιοβάνης νίκησε και πάλι τον Γιαννακόπουλο, πετυχαίνοντας το πέμπτο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα και μαζί το 1-0, στο 14΄. Πέντε λεπτά μετά, ο Μακέντα πήρε την πάσα του Τζανδάρη, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με σουτ στην γωνία ξεγέλασε τον Γιαννακόπουλο που έκανε κακή εκτίμηση, διπλασιάζοντας τα τέρματα των «πράσινων».

Ακολούθως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, ενώ οι Αγρινιώτες σκόραραν στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ με τον Πάουλο, αλλά ο Άργκους είχε υποδειχθεί οφσάιντ στην αρχή της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε. Ο… ορεξάτος Μακέντα πρωταγωνίστησε σε μια ακόμα ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο 38΄, με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει με τα πόδια αυτή τη φορά, ωστόσο στο 40ο λεπτό ο Ιταλός επιθετικός δεν αστόχησε ξανά κι έκανε το 3-0. Καθώς εκμεταλλεύθηκε την πολύ ωραία κάθετη πάσα του Θεοχάρη και με μια επαφή έστειλε με το αριστερό τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα και φτάνοντας παράλληλα τα 10 στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός πίεσε ψηλά από το ξεκίνημα για να μην επιτρέψει στον αντίπαλό του να του κάνει πάλι ευκαιρίες και σε γενικές γραμμές τα κατάφερε αφού δεν δέχθηκε πολλές φάσεις. Ενώ κι αυτές που έκαναν οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ήταν ουσιαστικά από «στημένες» μπάλες. Με καλύτερες όλων την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακέντα στο 51΄, που πέρασε ελάχιστα άουτ, αλλά και το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, μετά από φάση… διαρκείας, στο 64΄, το οποίο απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος.

Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, άσχετα αν δεν κατάφεραν να το αξιοποιήσουν πετυχαίνοντας κάποιο γκολ. Με τον Λουσέρο να πρωταγωνιστεί τόσο στη φάση του 61΄, αναγκάζοντας τον Κότσαρη σε εντυπωσιακή επέμβαση όσο και στο 69΄, όταν κανείς συμπαίκτης του δε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να σκοράρει.

Οι διαδοχικές αλλαγές εκατέρωθεν στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης οδήγησαν κάποια στιγμή τον Παναθηναϊκό να παίξει ακόμα και με… τέσσερις επιθετικούς. Ενώ είχαν σαν αποτέλεσμα να μην συνεχιστεί το ίδιο υψηλό τέμπο. Ωστόσο, μια από αυτές, ήταν «υπεύθυνη» για την διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Ο Εμμανουηλίδης που είχε περάσει στο γήπεδο στη θέση του Αρμενάκα, πήρε το… ριμπάουντ μετά το σουτ του Καμπετσή και την απόκρουση του Γιαννακόπουλου και με πλασέ από κοντά να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το 4-0 στο 81΄.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Θεχάρης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κάτσε, Στάικος, Τζανδάρης (77΄ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (79΄ Αθανασακόπουλος), Αρμενάκας (66΄Εμμανουηλίδης).

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης (66΄Αμαράλ), Πάουλο (85΄ Μπελεβώνης), Γκούγκα, Λουσέρο, Ντουάρτε, Μπαϊροβιτς, Μανά (79΄ Παρράς).

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Λάρισα-Απόλλων Σμύρνης 3-0: Βυσσινί θύελλα στα χιόνια

katalitikos

Δυναμικά από τη Μόσχα ο Ολυμπιακός για το δεύτερο «διπλό» στην Euroleague κόντρα στη Μπασκόνια

Αποθέωσε την Εβίνα Μάλτση η FIBA

Tα «Λιονταράκια» του ΓΣ ΣΤΥΡΩΝ αποκτούν εμπειρίες και σιγά σιγά θα έρθει και το καλό αποτέλεσμα

Real news

Η 13χρονη Γλυκερία Σκάρκου δεύτερη στα 3 χλμ. στον Ημιμαραθώνιο

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Δε θα πέφτει καρφίτσα στην Τούμπα – Εξαφανίστηκαν τα εισιτήρια

katalitikos

«Ποδαρικό» με επιτυχία για τη Στεφανίδη στο 2019: Στην κορυφή του Pole Vault Summit στη Νεβάδα

newsroom

Γιαννακόπουλος: «Σήμερα οι κότες το ξανάσκασαν»!

katalitikos

Κύπελλο βόλεϊ ανδρών: Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 τον Ηρακλή και κατέκτησε για 3η φορά τον τίτλο